استعلام و خرید

آشنایی با تیرآهن و انواع آن

آشنایی با انواع تیرآهن و انواع آن

انواع تیرآهن در صنعت ساخت‌وساز نقش حیاتی دارند. چراکه هر نوع تیرآهن از ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی برخوردار است که آن را از دیگر نوع متفاوت می‌کند. کاربرد انواع تیرآهن نیز بسیار متنوع است. بنابراین اگر در زمینه‌های مختلف ساختمان‌سازی و صنایع وابسته به تیرآهن فعالید، باید انواع این مقطع فولادی را به درستی بشناسید.

اما آیا دقیقاً می‌دانید تیرآهن چیست و چه کاربردی دارد؟

معرفی انواع تیرآهن

تیرآهن پروفیلی از جنس فولاد و دارای سطح مقطع I و H است. این مقطع پرکاربرد از دو بخش جان و بال تشکیل شده‌است. درواقع دو بال در بالا و پایین تیرآهن وجود دارد و یک جان در بخش میانی آن. این مقطع را به منظور تحمل فشار ناشی از نیروی برشی و لنگر خمشی به کار می‌گیرند. به همین دلیل از ستون، خرپا و تیرها گرفته تا اجرای سقف و دیوارها از تیرآهن استفاده می‌شود. درواقع ساخت اسکلت فلزی انواع سازه بدون به‌کارگیری تیرآهن ممکن نیست. علاوه بر کاربرد گسترده تیرآهن در احداث پروژه‌های ساختمانی، این مقطع در صنایع دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما آیا می‌دانید هر نوع مجزا از تیرآهن چه کاربردهایی دارند؟

تفاوت‌های تیرآهن I و H

تیرآهن‌ها در دو دسته اصلی I و H دسته‌بندی می‌شوند. این دو دسته تقاوت‌هایی دارند که باعث ایجاد انواع مختلفی از این مقطع پرکاربرد شده است. مهم‌ترین تفاوت‌های این دو دسته عبارتنداز:

  • ضخامت جان و بال: جان تیرآهن‌های I، ضخامت کمتری داشته و باریک‌تر است. بنابراین این نوع تیرآهن نسبت به نوع دیگر نیروهای کمتری را تحمل کرده و مقاومت پایین‌تری نیز دارد. در ضمن بال‌های تیرآهن‌های I نیز کمتر از نوع دیگر است.
  • وزن: تیرآهن‌های I نسبت به H سبک‌تر است و درنتیجه وزن کمتری را تحمل می‌کند. از طرفی به دلیل سبک بود این نوع مقطع، به کارگیری آن در سازه‌هایی که لازم است سبک باشند، رایج‌تر است.
  • قابلیت‌ها: تیرآهن‌های I دارای قدرت بالایی بوده و نقش تکیه‌گاه را به خوبی بر عهده می‌گیرند. ایجاد پایداری در سازه، تحمل انواع بارها، مقاومت در برابر ممان خمشی هم‌جهت با جان تیر، مقاومت در برابر تغییر شکل خمشی و تنش برشی و سبک بودن از ویژگی‌های مهم این مقطع است. تیرآهن‌های H نیز انواع بارهای وارده را می‌توانند تحمل کنند. این نوع مقطع همچنین قابلیت بالایی در مقاومت در برابر نیروهای وارده از خود نشان می‌دهد.
  • کاربرد: تیرآهن‌های I در خرپاهای تکیه‌گاهی، قاب‌های اصلی ساختمان، صورت افقی که در تیرهای سقفی و به صورت عمودی در ستون‌ها به کار گرفته می‌شوند، کاربرد دارند. از طرفی کاربرد تیرآهن‌های H متفاوت است. این نوع مقطع در ساخت پل‌های طویل و پروژه‌های ساختمانی سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع تیرآهن

انواع تیرآهن که لازم است بشناسید!

تیرآهن را براساس فاکتورهای مختلف دسته‌بندی می‌کنند. رایج‌ترین این دسته‌بندی‌ها  عبارتنداز:

انوع براساس شکل ظاهری

تیرآهن‌ها براساس شکل ظاهری و تفاوت پهنای جان و بال خود به چند نوع مختلف تقسيم می‌شود:

تیرآهن IPB: نام دیگر این محصول تیرآهن هاش است. قیمت تیرآهن هاش را می توانید از جداول قیمتی موجود در نیک فولاد دریافت کنید. از آنجاییکه در این مقطع بال تیرآهن با جان آن برابر باشد به آن تیرآهن بال‌پهن نیز می‌گویند. به طور کلی تیرآهن  I شکل، بال‌هایی با ضخامت ثابت دارد. از ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌متر از این نوع تیرآهن در بازار آهن‌آلات طراحی و تولید می‌شود.

تیرآهن IPE: ویژگی خاص این مقطع این است که ضخامت بال‌های ابتدایی و انتهایی آن هم‌اندازه هستند. تیرآهن IPE طبق استاندارد اروپایی طراحی و ساخته می‌شود. به همین دلیل خرید و فروش این محصول در بازار آهن‌آلات رونق زیادی دارد. این پروفیل از ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلی‌متر طراحی و تولید می‌شود.

تیرآهن‌INP: این مقطع طبق استانداردهای روسیه و چین طراحی و تولید می‌شود. شکل ظاهری تیرآهن INP نیز به شکل I است. در INP ضخامت بال با فاصله گرفتن از جان کاهش پیدا می‌کند. این پروفیل نیز از ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلی‌متر طراحی و تولید می‌شود.

تیرآهن CPE: این نوع تیرآهن در قسمت جان به شکل ذوزنقه برش داده می‌شود. به همین دلیل تیرآهن لانه زنبوری نام دیگری است که بر روی این مقطع گذاشته‌اند. درواقع حفره‌های توخالی درون جان تیرآهن وجود دارد که تحمل آن را در مقابل لنگر خمشی افزایش می‌دهد. از ارتفاع ۱۲۰ تا ۹۰۰ ‌میلی‌متر در طراحی و ساخت این مقطع به کار می‌رود.

آیا می دانید پرمصرف ترین سایز تیرآهن چیست؟

انواع براساس وزن

بر این اساس تیرآهن را در سه دسته متفاوت قرار می‌دهند:

سبک: تیرآهن سبک‌وزن را با علامت اختصاری L می‌شناسند. بنابراین مشخصه تیرآهن بال‌پهن سبک‌وزن IPBL است.

سنگین: تیرآهن سنگین وزن را با علامت اختصاری V شناسایی می‌کنند. بنابراین تیرآهن IPBV، مشخصه تیرآهن بال‌پهن سنگین‌وزن است.

فوق‌سنگین: این نوع تیرآهن تفاوت وزن عمده‌ای با دو محصول قبل داشته و در پروژه‌های خیلی سنگین به کار گرفته می‌شود‌.

خرید انواع تیرآهن

برای خرید انواع تیرآهن باید چند فاکتور مهم را مدنظر قرار داد.  سایز، وزن و طول شاخه از جمله این فاکتورهاست. همچنین برندهای مختلف این محصول مانند تیرآهن فایکو، ذوب آهن و اهواز هر کدام با قیمت متفاوتی در بازار عرضه می‌شوند.

با اینحال قیمت روز انواع تیرآهن به شدت تحت تأثیر نوسانات موجود در بازار آهن‌آلات قرار دارد. یعنی نرخ ارز و تورم می‌تواند قیمت روز انواع تیرآهن را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

اگر قصد خرید تیرآهن را دارید ما به شما نحوه محاسبه قیمت تیرآهن را به شما آموزش می دهیم.

Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

یک دیدگاه بگذارید