استعلام و خرید

راهنمای خرید تیرآهن

راهنمای خرید تیرآهن

آنچه در « راهنمای خرید تیرآهن » خواهید خواند:

 • نکات کاربردی راهنمای خرید تیرآهن مناسب
 • نکات اولیه درباه تیرآهن را بدانید!
 • راهنمای خرید تیرآهن از نیک فولاد

خرید تیرآهن چه با هدف ساخت یک منزل مسکونی کوچک انجام بگیرد و چه به منظور احداث سازه‌های صنعتی بزرگ، نیاز به اطلاعات دارد. بدیهی است که به عنوان یک مهندس ساخت‌وساز این تخصص شما است که در این زمینه به کمکتان می‌آید. اما دسته ‌ای از اطلاعات کلیدی وجود دارد که هر بار در هنگام خرید تیرآهن لازمتان می‌شود. این نوشته به منظور ارائه همین اطلاعات و برای راهنمای خرید تیرآهن تهیه شده‌است.

نکات کاربردی راهنمای خرید تیرآهن مناسب

برای اینکه تیرآهن مناسب پروژه خود را خریداری کنید، بندهای بعدی را با دقت بخوانید:

نکات اولیه درباه تیرآهن را بدانید!

 • تیرآهن مقطعی فولادی دارای دو بال و یک جان است. عرض تیرآهن همان معیار سایز است که در بازار آهن‌آلات رواج چشمگیری دارد.
 • تیرآهن‌ها با هدف افزایش مقاومت سازه در برابر بارهای خمشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین تحمل بار ساختمان و انتقال آن به دیگر اجزاء سازه از وظایف کلیدی تیرآهن است.
 • تیرآهن‌ها به عنوان ستون و به منظور برداشتن بار تیرآهن‌های فرعی، به صورت افقی و به عنوان تیرآهن فرعی و همچنین به عنوان خرپا و تیر به کار گرفته می‌شود.

انواع تیرآهن را باید بشناسید!

چند دسته کلی از تیرآهن وجود دارد که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. آشنایی با این تیرآهن ها از مهمترین‌ها در راهنمای خرید تیرآهن می باشد.

 • تیرآهن‌های I : به شکل این حرف انگلیسی طراحی می‌شوند. این دسته خود شامل ۲ نوع متفاوت است:
 • تیرآهن IPE : این مقطع کاملاً شبیه I انگلیسی است و رایج‌ترین نوع تیرآهن محسوب می‌شود. این تیرآهن براساس استاندارد اروپا ساخته می‌شود.
 • تیرآهن INP : ضخامت بال‌های این تیرآهن با فاصله از جان آن کم می‌شود. تولیدکنندگان این مقطع را براساس استاندار روسیه و چین طراحی و می سازند.
 • تیرآهن‌های H : به شکل این حرف انگلیسی ساخته می‌شوند. این دسته یک نوع دارد:
 • تیرآهن IPB : این مقطع به‌خاطر پهنی بال با عنوان تیرآهن بال‌پهن شناخته می‌شود. شکل ظاهری این مقطع بیشتر شبیه به H است.
 • تیرآهن لانه‌زنبوری: این دسته تیرآهن نیز یک نوع دارد:
 • تیرآهن CNP: این مقطع طوری طراحی شده‌است، که درون جان آن چندین حفره خالی وجود داشته‌باشد. ازآنجاییکه این حفره‌ها به لانه زنبور شباهت دارد، اسم تیرآهن لانه‌زنبوری را بر روی آن گذاشته‌اند.

برای ساخت تیرآهن لانه زنبوری جان آن را به 2 قسمت تقسیم می‌کنند. سپس یک طرح زیگزاگی بر روی جان برش می‌زنند. در مرحله بعد دو نیمه تیرآهن را به یکدیگر جوش می‌دهند. جوش دادن این دو نیمه به شکلی است که مجموعه‌ ای از حفره‌های ذوزنقه‌ای در جان تیرآهن به وجود می‌آید. این حفره‌ها هم با استحکام سازه کمک می‌کند و هم محل مناسبی برای عبور تأسیسات ساختمانی به حساب می‌آید.

انواع تیرآهن خود دارای وزن سبک و سنگین هستند!

هر نوع تیرآهنی علاوه بر نام اصلی، علامتی برای اطلاعات وزنی به همراه دارد. علامت اختصاری تیرآهن سنگین V و علامت اختصاری تیرآهن سبک L است. بنابراینIPBL  همان تیرآهن بال‌پهن با وزن سبک و IPBV تیرآهن بال‌پهن با وزن سنگین را نشان می‌دهد.

نحوه محاسبه وزن تیرآهن بدون جمع و ضرب اعداد را یاد بگیرید!

برای دسترسی به وزن تیرآهن‌های مختلف در ابعاد و اندازه‌های متفاوت، می‌توانید از جدول وزنی تیرآهن استفاده کنید. جداول وزنی یا همان جدول اشتال تیرآهن در نیک فولاد وجود دارد. درضمن جدول اشتال این مقاطع نشان دهنده‌ی ابعاد هندسی دقیق آن‌ها است. این جداول به راحتی یکی دو بار کلیک کردن، اطلاعات موردنیاز شما را در اختیارتان قرار می‌دهد. یکی از بهترین نکات راهنمای خرید تیرآهن همین نکته می باشد.

بازار خرید و فروش تیرآهن را دنبال کنید!

لازم است که همواره نرخ‌ها و نوسانات موجود در بازار تیرآهن را دنبال کنید. این کار به شما درک درستی درباره بازار تیرآهن می‌دهد و می‌توانید در بهترین زمان ممکن بهترین معامله را انجام دهید. نیک فولاد در این زمینه هم فعال است و کاربران را در جریان آخرین رویدادهای بازار تیرآهن قرار می‌دهد. این عامل نکته مهمی در راهنمای خرید تیرآهن می باشد.

کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن در ایران را بشناسید!

در ایران کارخانه‌های ذوب آهن اصفهان، فایکو و اهواز در زمینه تولید و فروش انواع تیرآهن فعالیت می‌کنند. به علاوه هاش ترک – کره نیز در مراکز فروش آهن‌آلات در ایران موجود است.

راهنمای خرید تیرآهن از نیک فولاد

با استفاده از راهنمای خرید تیرآهن از نیک فولاد، شما میتوانید محصول موردنظرتان را با کیفیت  و قیمت مناسب و در زمان کوتاه تهیه کنید. در ادامه  نکات مهم و قابل توجهی وجود دارد که شما را با این فرآیند آشنا می کند.

قبل از خرید دقیقاً مشخص کنید چه محصولی می‌خواهید!

نوع، سایز، تعداد و حتی برند تیرآهن موردنظرتان را قبل از خرید مشخص کنید. حتی اگر نمی دانید برای پروژه موردنظرتان دقیقا چه محصولی را میخواهید، کارشناسان ما در نیک فولاد برای این کار آماده خدمت رشانی هستند.

هزینه‌های خرید تیرآهن را محاسبه کنید!

با استعلام قیمت تیرآهن از نیک فولاد روند خرید این محصول را میتوانید تسریع ببخشید. قیمت تیرآهن را براساس چند فاکتور مختلف مشخص می‎کنند. مهم‌ترین این فاکتورها عبارتنداز؛ نوع، استانداردها، سایز، طول شاخه و کارخانه تولیدکننده. نوسان موجود در بازارهای جهانی ارز و تورم داخلی نیز قیمت تیرآهن را به صورت روزانه تغییر می‌دهد. علاوه بر قیمت تیرآهن، هزینه حمل‌ ونقل این محصول را نیز باید در نظر بگیرید.

از یک مشاور زبده و کاربلد کمک بگیرید!

کمک گرفتن از مشاور می‌تواند چالش‌های موجود را برطرف کرده و بهترین مسیر را پیش روی شما قرار بدهد. درضمن مشاوران باتجربه زیر وبم خرید تیرآهن را می‌دانند و از لحاظ اقتصادی نیز کمک بزرگی محسوب می‌شوند. از این کارشناسان قیمت تیرآهن را به صورت لحظه ای دریافت نمایید.

بار تحویل گرفته‌شده را بررسی کنید!

هرچند به عملکرد عرضه‌کننده موردنظر اعتماد دارید، اما بررسی تیرآهن خریداری شده ضرری ندارد. بهتر است درستی مشخصات و کیفیت محصول را بررسی کرده که در صورت وجود نقص در آن، بتوانید ضرر و زیانتان را به موقع جبران کنید.

خرید تیرآهن

 

Leave a comment