دسته بندی
مشخصات استیل 304

کاربرد و مشخصات استیل ۳۰۴

جدیدترین مطالب

مشخصات استیل ۳۰۴ در زمینه های متفاوتی قابل بررسی است. بررسی این مشخصات به ساختمان‌سازها و صنعتگران کمک می‌کند که استفاده بهتری از استیل ۳۰۴ داشته‌باشند. زیرا ویژگی های بسیار مناسب استیل ۳۰۴ مثل نسوز بودن آن، نقطه ذوب بالا (بین ۱۴۵۰ -۱۳۷۵ درجه سانتی­گراد)، مدولا الاستیک یا همان خاصیت مقاومت کشسانی بسیار بالا، ضریب پواسون مناسب و قابلیت بازیافتش، باعث شده تا این استیل استفاده زیادی داشته باشد. قبل از بررسی مشخصات استیل ۳۰۴ بهتر است به طور مختصر با چیستی و چگونگی این محصول آشنا شوید.

استیل ۳۰۴

استیل ۳۰۴ آلیاژی است که از آهن و عناصر متعدد دیگری ساخته شده است. این محصول از گریدهای تولید شده فولاد ضد­زنگ است. به‌علاوه این نوع استیل از دسته فولادهای آستینی محسوب می‌شود. استیل ۳۰۴ در بازار خواهان زیادی دارد، زیرا دارای کاربردهای فراوان و متفاوتی است. این محصول به صورت ورق، رول، لوله، میله و دیگر اشکال تهیه شده و وارد بازار می­شود. شما میتوانید قبل از خرید ورق استیل از راهنمای خرید ورق استیل که اطلاعات کاملی درباره این ورق برایتان ارائه می دهد استفاده کنید.

روش تهیه استیل ۳۰۴ مؤثر در ویژگی‌های این محصول

برای ساخت استیل ۳۰۴ مواد خام استیل را با استفاده از کوره­ های الکتریکی ذوب کرده و سپس برای گرفتن کربن اضافی این  فولاد مذاب را هم می­زنند. هم زدن باعث می­شود که مواد به خوبی توزیع شوند. مرحلۀ بعد اینگونه است که درهنگام سرد شدن فولاد مذاب، عملیات فرم­دهی آغاز می­شود. در مرحله آخر برای بالا بردن کیفیت استیل عملیات حرارتی یا آنیل کردن صورت می­گیرد. آنیل کردن یعنی  محصول تولید شده را حرارت داده، سپس تحت شرایط کنترل شده سرد ­می‌کنند. به طور کلی استیل ۳۰۴ دارای دو نوع مشخصۀ عمومی و خصوصی است. در ادامه ابتدا به مشخصه­ های عمومی و سپس به مشخصه­ های تخصصی استیل ۳۰۴ می‌پردازیم.

نمونه استیل ۳۰۴

مشخصات استیل ۳۰۴

مشخصات عمومی استیل ۳۰۴، مشخصاتی هستند که به راحتی قابل دیدن و لمس کردن هستند و عموم مردم می­توانند این مشخصه­ ها را مشاهده و یا لمس کنند. این مشخصات به شرح زیر است:

شکل ظاهری استیل ۳۰۴

استیل ۳۰۴ به سه صورت براق، مات و خشدار در بازار عرضه می­شود. هر کدام از انواع این استیل کاربرد متفاوتی دارد. از دیگر مشخصه ­های این نوع محصول می­توان به مقاومت آن در برابر انوع خراش و لکه اشاره کرد. استیل ۳۰۴ دارای طول عمر بالایی است. این نوع استیل قابلیت شکل پذیری خوبی نسبت به قالب­گیری و ساخت اشکال مختلفی دارد، به همین علت می­توان آن را به شکل‌های متفاوتی و متنوع تولید و وارد بازار کرد.

خصوصیات مکانیکی استیل ۳۰۴

 • مقاومت در برابر خوردگی:

  استیل ۳۰۴  در برابر خوردگی مقاومت خوبی دارد، و می‌توان از آن در محیط‌های مرطوب استفاده کرد. اما توجه داشته باشید این نوع استیل در محیط‌هایی که کلریدی گرم هستند دچار خوردگی حفره­ای و شیاری می­شود.

 • مقاومت در برابر زنگ زدگی:

  محصول استیل ۳۰۴ به خاطر این که ترکیبی از آلیاژهای متفاوت است در مقابل زنگ‌زدگی بسیار مقاوم است.

 • خاصیت مغناطیسی:

  استیل ۳۰۴ خاصیت مغناطیسی ندارد. این نوع فولاد ضد زنگ جزو استیل­هایی است که جذب آهنربا نمی­شوند و به این علت به استیل­های نگیر معروف شده­اند. خاصیت نگیر بودن استیل ۳۰۴ را به‌راحتی می­توان با چسباندن آهنربا به آن تشخیص داد.

 • نسوز بودن

   نسوزن بودن از دیگر مشخصه­ های استیل ۳۰۴ است. این محصول تا ۹۰۰ درجه سانتیگراد دما را تحمل می‌کند؛ بدون اینکه دچار سوختگی یا  تغییر شکل شود. سایر استیل های نسوز را در قسمت انواع استیل نسوز، بررسی شده است.

 • مقاومت در برابر اکسیداسیون:

  مقاومت در مقابل اکسید شدن یکی از مشخصه‌هایی است که باید به آن توجه کرد. استیل ۳۰۴ در دماهای ۸۷۰ تا ۹۲۵ درجه سانتیگراد می­تواند در مقابل اکسید شدن مقاومت کند.

 • مقاوم در مقابل تغییرات  آب‌و‌هوایی:

  این محصول به خوبی درمقابل تغییرات آب‌و‌هوایی دوام می­آورد. به همین دلیل می‌توان از این محصول در ساخت بنا و تجهیزات صنعتی در مناطق مختلف کشور استفاده کرد.  

 • قابلیت بازیافت:

  گرید استیل ۳۰۴، یک گرید خنثی است. این نوع استیل به راحتی قابل بازیافت است و تا ۱۰۰ درصد بازیافت می­شود. حدود ۶۵ تا ۸۰ در صد از ورق‌های استیل موجود در بازار از راه بازیافت تولید می­شوند.

 • عدم جذب میکروب و باکتری:

  این آلیاژ در لیست آلیاژهای بهداشتی قرار می­گیرد. سطح این نوع آلیاژ طوری است که باکتری­ها و میکروب‌ها نمی­توانند به آن بچسبند و در صورت چسبیدن به راحتی با آب و مواد شوینده تمیز می­شوند.

مشخصات تخصصی استیل ۳۰۴

مشخصات تخصصی­ استیل ۳۰۴، مشخصاتی هستند که  بررسی آن به عهده متخصصین و یا با مراجعه به جدول اشتال صورت می­گیرد. مشخصه ­هایی که در متن زیر به آن اشاره می‌شود همگی در دمای ۲۰ درجۀ سانتیگراد اندازه‌گیری و شده‌اند. مشخصات تخصصی استیل ۳۰۴  به قرار زیر است:

 • ترکیبات شیمایی:

  استیل ۳۰۴ در ترکیب خود دارای عناصر مختلف است. کروم در این محصول بین ۱۸ الی ۲۰ درصد است.، این مقدار کروم بکاررفته شده دراستیل ۳۰۴ باعث ایجاد مقاومت کششی وخاصیت سختی­پذیری می­شود. نیکل از دیگر عناصری است که در ترکیب استیل ۳۰۴ از آن استفاده شده‌است. نیکل استیل ۳۰۴ بین ۸ الی ۵/۱۰ درصد است. وجود نیکل باعث ایجاد چقرمگی(مقاومت در مقابل تنش) و شکل پذیری این نوع آلیاژ می­شود. مولیبدن عنصر دیگری است که عامل ایجاد مقاومت خزشی و استحکام در دمای بالا است.

 • چگالی استیل ۳۰۴

   چگالی این نوع استیل  ۷/۹ الی ۸/۲ گرم بر سانتی­متر مکعب است.

 • استحکام تسلیم

   استحکام تسلیم استیل ۳۰۴ بین اعداد ۵۰۰ الی ۷۲۰ مگاپاسکال است. این اندازه­ گیری با میله­ هایی از جنس فولاد ۳۰۴  و در قطرهای مختلف انجام شده ­است.

 • مدولا الاستیک:

  مدولا الاستیک یا همان خاصیت مقاومت کشسانی این نوع فولاد ضد زنگ ۱۹۵ گیگاپاسکال است.

 • ضریب پواسون:

  ضریب پواسون این محصول ۰/ ۳ است.

 • نقطه ذوب:

  نقطه ذوب استیل ۳۰۴ چیزی در حدود  ۱۴۵۰ -۱۳۷۵ درجه سانتی­گراد است.

نکته :  قیمت ورق استیل  موردنظر تحت تأثیر ترکیب شیمایی، قیمت مواد اولیه و نوسانات بازار ارز است. این محصول بین محصولات آستینی پایین­ترین قیمت را دارد. استیل ۴۰۴ به خاطر داشتن نیکل در ترکیبات ساخت خود، بین استیل‌های ردۀ  ۴۰۰ از بالاترین قیمت برخورداراست. این نوع محصول بیشترین سهم را در استیل­های نسوز موجود در بازار وارداتی دارند.  

کاربرد استیل ۳۰۴

استیل ۳۰۴ بسیار پرکاربرد است. به دلیل مشخصات استیل ۳۰۴ که بسیار جالب توجه است؛ این محصول هم در صنعت و هم در ساختمان‌سازی کاربرد دارد. از این نوع استیل برای تولید انواع ابزار و لوازم خانگی مانند کارد، چنگال و ظروف مخصوص حمل و نقل غذا استفاده می­کنند. یکی از موارد استفادۀ استیل ۳۰۴ ماشین‌های ظرفشویی است. از دیگر موارد مصرف استیل ۳۰۴ می­توان از پیچ و قطعات ماشین‌آلات نام برد. استیل ۳۰۴ در بخش‌های مختلف ساختمان‌سازی نیز استفاده می­شود. این محصول برای استحکام نمای بیرونی در مقابل آب و آتش مورد استفاده قرار می­گیرد. همچنین برای ساخت لوله­ هایی که برای حمل  سیالات خورنده به کار می ورد، از اسن محصول استفاده می‌کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها