استعلام و خرید

صفر تا صد ورق دورستات؛ بررسی ویژگی‌ها و کاربرد

ورق دورستات (Durostat Sheet) یکی از برندهای معروف ورق‌های ضد سایش تولید شرکت اتریشی، وستالپاین است. این ورق فولادی با کیفیت، دارای درجه سختی بالا و قابلیت جوشکاری و ماشین‌کاری بیشتری نسبت به سایر انواع دیگر در این دسته است. به‌عنوان یکی از بهترین ورق‌های فولادی ضد سایش که در بالاترین استانداردهای بین‌المللی تولید می‌شود، بسیاری از افراد سختی و کیفیت آن‌را در حد الماس می‌دانند. به دلیل همین ویژگی‌های این ورق در صنایع خودروسازی، کارخانجات تولید سیمان، ساختمان‌سازی و معدن بسیار کاربرد دارد. در قسمت قیمت ورق دورستات، می توانید قیمت روز این ورق را پیگیری کنید.

ویژگی‌ها و مشخصات فنی ورق دورستات

ورق دورستات دارای درجه سختی بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ برینل است و به همین جهت در برابر فشارهای مکانیکی و ساییدگی تحمل بسیار مطلوبی دارد. روش تولید خاص آن که از طریق خنک شدن سریع ورق بعد از فرایند نورد گرم و کوئنچ مستقیم است، مقاومت و سختی آن را افزایش می‌دهد. از جمله سایر ویژگی‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. قابلیت کاربرد در صنایع مختلف متناسب با نیاز به دلیل تنوع تولید در درجه سختی‌های متنوع

۲. قابلیت استفاده در سخت‌ترین شرایط محیطی به دلیل مقاومت عالی و سختی فوق‌العاده آن

۳. مقاومت در برابر ساییدگی بسیار مطلوب حتی در ضخامت‌های پایین ورق

۴. شکل‌پذیری سرد مطلوب به دلیل ساختار همگن ریزدانه‌ای و خلوص بالا

۵. جوش‌پذیری بالا به دلیل بهینه‌سازی ساختار آن از طریق روش‌های تولیدی خاص و مدرن آلیاژسازی با استفاده از کربن بهینه شده

۶. ضخامت پایین به نسبت سایر ورق‌های فولادی که موجب کاهش وزن محصول نهایی می‌شود

۷. طول عمر و ماندگاری بالا

۸. یکنواختی و صاف بودن سطح در کنار دقت ابعادی بالا به دلیل استفاده از فرایندهای نورد ویژه در حین تولید

۹. تمیزی سطح و دارا بودن لایه محافظ برای جلوگیری از آسیب در حین حمل و نقل

۱۰. قابلیت ایجاد اتصالات با کیفیت در تولید محصول نهایی

نمونه عکس از ورق دورستات

عناصر تشکیل دهنده ورق دورستات

این ورق از فلزات گوگرد (۰.۰۳۵ درصد)، کروم (۱-۰.۶ درصد)، مولیبدن (۰.۳ درصد)، نیکل (۰.۶ درصد)، کربن (۰.۲۴ درصد)، سیلیسیوم ۰.۷ درصد)، منگنز (۱.۹ درصد)، فسفر (۰.۰۳۵ درصد) تشکیل شده است. به دلیل وجود این عناصر ، درصد بالای کربن و روش تولید خاص، ساختار ریزدانه‌ای همگن و درجه خلوص بالایی تشکیل می‌شود که به ورق دورستات ویژگی‌هایی منحصر به فرد می‌دهد.

این ورق در سه گرید مختلف با درجه سختی‌های ۴۰۰، ۴۵۰ و ۵۰۰ برینل در بازار عرضه می‌شود که هر یک خواص مکانیکی متفاوتی دارند. در این میان گرید ۵۰۰ دارای بالاترین سختی . بیشترین مقاومت کششی و تنش تسلیم است.

کاربرد ورق دورستات در صنعت

ویژگی‌های منحصر به فرد و تنوع تولید در سختی‌های مختلف، باعث می‌شود که ورق دورستات در صنایع بسیاری به شرح زیر مورد استفاده قرار گیرد:

۱.صنایع معدنی برای تولید بدنه کمپرسی، لودر و بیل مکانیکی، سنگ‌شکن‌ها، تجهیزات لایروبی، شوت‌ها، باکت‌های تخلیه کننده

۲. صنعت سیمان برای ساخت آسیاب‌ها، کوره، الک، تجهیزات انتقال مواد

۳. صنعت فولاد برای ساخت تجهیزات حمل مواد، خطوط تولید، لوله‌سازی و نورد

۵. صنعت کشاورزی برای تولید تیغه‌ها، شخم‌زن، کمباین و تجهیزات بذرپاشی

۶. صنعت ساختمان برای ساخت پله، آسانسور، جرثقیل، سطوح باربر

۷. بدنه کامیون‌های برف روب

۸. تجهیزات و ماشین آلات بارگیری و انتقال مواد در صنایع مختلف

روش تولید ورق دورستات

تولید ورق دورستات با استفاده از تجهیزات مدرن و پیشرفته در شرکت وستالپاین اتریش تولید می‌شود. در حین تولید از فولادهای کم آلیاژ و عناصر مختلف مانند کربن، منگنز، مولیبدن، نیکل برای بهبود خواص مکانیکی فولاد استفاده می‌کنند. این فرایند شامل پنج مرحله زیر است. البته مراحل اصلی آن دو بخش کوئنچینگ و تمپرینگ یا Q&T است که در طی آن میزان سختی و مقاومت ورق افزایش می‌یابد.

۱.ذوب کردن و ریخته‌گری مواد اولیه برای تولید اسلب‌های فولادی

۲. نورد گرم برای افزایش طول و رساندن ضخامت ورق به میزان مورد نظر

۳. کوئنچینگ: در این مرحله دمای ورق از حدود ۸۰۰ درجه سانتی‌گراد به شکل سریع و ناگهانی از طریق پاشیدن آب خنک کاهش می‌یابد. به این شکل ساختارهای کریستالی عامل افزایش درجه سختی ایجاد می‌شوند.

۴. تمپرینگ: در اینجا مجددا به فولاد تا زیر دمای بحرانی آن حرارت داده می‌شود و در نهایت ورق‌ها در هوای محیط خنک می‌شوند. به این شکل ساختارهای کریستالی به صورت منظم و کامل تشکیل می‌شوند.

۵. پرداخت نهایی: تمیز و صاف کردن سطح ورق و رساندن آن به ضخامت مورد نیاز

قیمت ورق دورستات

قیمت ورق دورستات بر حسب درجه سختی، میزان عرضه و تقاضا، وزن و حجم سفارش متغیر است. به خصوص اینکه به دلیل وارداتی بودن، نوسانات ارز بر آن تاثیر بسیاری دارد. به همین دلیل لازم است ضمن تماس با شرکت‌ها و فروشنده‌های معتبر، نسبت به استعلام قیمت روز ورق دورستات همچنین مشاوره تخصصی برای تهیه آن متناسب با نیاز اقدام کرد. لازم بذکر است که برای تضمین اصالت این ورق معمولا گواهینامه معتبر از طرف فروشنده به خریدار ارائه می شود.

Leave a comment