استعلام و خرید

راهنمای خرید پروفیل و توضیح انواع آن، شامل همه نکات ریز و درشتی می‌شود که شما را در راستای انجام یک معامله موفقیت‌آمیز راهنمایی می‌کند. هر مهندس ساختمان در صنعت و متریال ساختمان سازی (نظیر تیر و ستون وال پست و غیره)، صنعتگر و یا شخص عادی که قصد خرید پروفیل قرار دارد، باید از این نکات کاربردی مطلع شود. در این قسمت هر اطلاعاتی که نیاز باشد درباره پروفیل ها بدانید، اعم از انواع پروفیل، شکل ظاهری، متریال ساخت، وزن و قیمت را بررسی کرده ایم. ضمنا سوالات خودتان را می توانید در قسمت دیدگاه ها با ما مطرح کنید. در قسمت دانستنی هایی درباره پروفیل هم مقالات مختلفی در زمینه پروفیل قرار داده شده است.

مهمترین نکات در راهنمای خرید پروفیل

حالا به عنوان یک خریداری آیا می‌دانید که پروفیل چه انواعی دارد و کدام نوع آن بیشتر به درد کار شما می‌خورد؟

انواع پروفیل که لازم است بشناسید!

پروفیل‌ها به عنوان مقاطع توخالی نقش استحکام‌بخشی به سازه را دارند. متخصصان این مقطع را در انواع و اقسام مختلف می‌سازند. هر نوع از پروفیل کاربرد متفاوتی دارد. پس برای خریدار پروفیل شناخت انواع آن بسیار مهم است. اما گستردگی کاربرد این مقطع باعث گستردگی انواع آن نیز شده‌است. درواقع پروفیل براساس  متریال ساخت، نحوه ساخت، کارایی، سایز، ضخامت، کاربرد و شکل دسته‌بندی می‌شود. پرکاربردترین دسته‌بندی‌های پروفیل عبارتنداز:

شکل ظاهری

پروفیل‌ها دارای اشکال مختلفی هستند که تا حدود زیادی کاربرد آنها را نیز مشخص می‌کند. رایج‌ترین اشکال پروفیل عبارتند از:

 • پروفیل باز: نبشی و ناودانی از انواع پروفیل باز است. اغلب محصولات این دسته دارای شکل انگلیسی U و یا Z هستند. این نوع پروفیل در یکپارچه کردن سطح مقاطع در سازه‌هایی مانند سوله، پارکینگ و سالن ورزشی به کار می‌رود. پروفیل Z خود از پرکاربردترین انواع این محصول به حساب می‌آید. آیا می دانید قیمت پروفیل زد به چه عواملی بستگی دارد.
 • پروفیل بسته: این نوع مقطع در سازه و در ساخت نرده آهنی، راه‌پله، درب و پنجره، ستون و اسکلت فلزی کاربرد دارد. همچنین صنایع خودروسازی و تهیه لوازم خانگی از پروفیل بسته استفاده می‌کنند. این محصول با عنوان قوطی نیز شناخته می‌شود. سپری نیز در همین دسته قرار می گیرد. (در قسمت سپری چیست، مفصلا آن را توضیح داده ایم.)

متریال ساخت

از این لحاظ انواع مختلفی از پروفیل وجود دارد:

 • پروفیل استیل: سطح این پروفیل صاف و صیقلی است و در دستگاه‌های پخت و پز صنعتی، صنایع لبنی و صنایع دریایی کاربرد دارد. پروفیل استیل دکوراتیو و پروفیل استیل صنعتی از انواع این دسته است. در ساخت این محصولات از فولاد ضد زنگ گریدهای ۲۰۱، ۳۰۴ و 316 استفاده می‌شود. به همین دلیل مقاومت در برابر خودرگی یکی از ویژگی‌های بارز این دسته است. در قسمت پروفیل استیل چیست و انواع آن، بسیار مفصل تر این نوع از پروفیل ها توضیح داده شده است.  قیمت پروفیل استیل صنعتی را از جداول قیمتی موجود دریافت نمایید.
 • پروفیل آلومینیوم: ساخت لوازم خانگی، نمای ساختمان و درب و پنجره با استفاده از این نوع مقطع انجام می‌گیرد. دو قابلیت ضدخوردگی و ضد زنگ بودن، مشخصه‌های بارز این محصول است.
 • پروفیل آهن: این پروفیل بیشتر مصارف ساختمانی دارد که برای ایجاد خواص در آنها معمولا پوشش های گالوانیزه دارند. در قسمت انواع پروفیل آهن، بررسی ویژگی ها و کاربرد، آنها را مفصلا توضیح داده ایم.

نحوه ساخت

براین اساس دو نوع پروفیل وجود دارد:

 • پروفیل نورد گرم: در این روش شمش فولادی را با حرارت ذوب کرده و در قالب مورد نظر می‌ریزند. به این ترتیب پس از سردشدن فولاد مذاب پروفیلی به شکل همان قالب تهیه می‌شود. پروفیل‌هایی که از این روش ساخته می‌شوند با عنوان پروفیل بدون درز نیز در بازار معروف هستند. چراکه هیچگونه درزی در بافت این مقاطع وجود ندارد.
 • پروفیل نورد سرد: در این روش پروفیل‌ها به جای شمش فولاد از ورق فولادی ساخته می‌شوند. درواقع ورق فولادی را برش زده وبوسیله عملیاتی مانند پرس به شکل پروفیل موردنظر درمی‌آورند. از آنجاییکه در ساخت این پروفیل‌ها ممکن است از عملیات جوشکاری استفاده شود، نام دیگر این مقاطع پروفیل درزدار است.

ابعاد و اندازه‌ها

سایز و ضخامت دیگر معیار دسته‌بندی پروفیل است. بر این اساس دو دسته کلی وجود دارد:

 • پروفیل مبلی یا سبک: در وهله اول این سوال پیش می آید که آیا می دانید پروفیل سبک چیست. این نوع پروفیل زیبا، متنوع و براق دارای قابلیت‌های شکل‌پذیری، جوش‌پذیری و آبکاری است. این پروفیل کیفیت بالایی داشته و در ساخت دوچرخه، اگزوز، کانتینر، لوازم‌خانگی، خودروسازی و ساخت مبلمان و انواع میز و صندلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • پروفیل سنگین: از جمله قابلیت‌های این محصول می‌توان به مقاومت پیچشی، مقاومت خمشی و جوش‌پذیری اشاره کرد. شاسی ماشین‌آلات سنگین، ستون‌ها، پنجره‌ها و دستگاه‌های صنعتی بیشترین استفاده را از این نوع مقطع می‌کنند.

در مقاله ای تحت عنوان  « تفاوت کلیدی پروفیل سبک و سنگین چیست؟ » می توانید با تفاوت این دو پروفیل آشنا شوید.

پروفیل ها وزن های مختلفی دارند. یکی از مواردی که باید به هنگام خرید توجه کنید، وزن پروفیل است. در قسمت جدول وزن و اشتال پروفیل، می توانید به راحتی وزن و نحوه محاسبه هر پروفیل را بررسی کنید تا به هنگام خرید، خریدی مطمئن را تجربه کنید

کارایی

بر این اساس نیز دو نوع مختلف از پروفیل وجود دارد:

 • پروفیل ساختمانی: همانطور که از نام این محصول حدس می‌زنید، پروفیل ساختمانی در اجرای سازه‌ها کاربرد دارد. پروفیل‌های ضعیف‌تر به لحاظ خواص مکانیکی و تهیه‌شده از طریق نورد سرد در ساختمان‌ها مصرف می‌شوند.
 • پروفیل صنعتی: این محصول از طریق نورد گرم ساخته شده و قابلیت‌های مکانیکی بیشتری نسبت به پروفیل ساختمانی دارد. ضخامت پروفیل‌های صنعتی بین ۴ تا ۱۰ میلی‌متر است. خودروسازی، کشتی‌سازی، صنایع نظامی و هوافضا از جمله موارد مصرف این نوع پروفیل است. قیمت پروفیل صنعتی درسایت نیک فولاد به صورت لحظه ای آپدیت می شود.

حالا که با اطلاعات بالا می‌توانید به درستی نوع پروفیل مورد نیاز خود را انتخاب کنید، لازم است از قیمت روز انواع پروفیل نیز سر در بیاورید. این ویژگی از مهمترین نکات در راهنمای خرید پروفیل است. به جز تمام مواردی که تا به الان درباره آن صحبت کردیم، در قسمت دانستنی هایی درباره پروفیل، می توانید مقالات مختلفی درباره پروفیل پیدا کنید، که بسیار کمک کننده باشد. (مخصوصا در رابطه با فرایند تولید پروفیل)

قیمت روز انواع پروفیل

فعالان حوزه فولاد، این محصول را براساس چند فاکتور مختلف قیمت‌گذاری می‌کنند. کیفیت، متریال ساخت، سایز و ضخامت همگی در قیمت‌گذاری نهایی این محصول نقش دارند. اما فاکتوری که قیمت روز پروفیل را مشخص می‌کند، بازار است. بازار پروفیل مانند هر محصول دیگری نوسانات گسترده ‌ای را تجربه می‌کند. این نوسانات که ناشی از تغییرات روز به روز قیمت ارز و دلار است، تغییرات زیادی در قیمت انواع آهن‌آلات ایجاد می‌کند. همچنین وضعیت عرضه و تقاضا در بازار از فاکتورهای تأثیرگذار روی قیمت پروفیل است.

نتیجه گیری

در این نوشتار سعی کردیم شما را بیشتر از قبل با انواع پروفیل آشنا کنیم. پروفیل ها در صنایع مختلف از ساختمان سازی گرفته تا خودرو سازی کاربرد دارد. در این نوشتار توضیح دادیم که پروفیل ها از لحاظ متریال ساخت، کارایی، نحوه ساخت، ابعاد و اندازه ها، به گروه های مختلف دسته بندی می شوند. ضمن اینکه سعی شد تا منابع مختلف هم برای اطلاع بیشتر درباره هر نوع از پروفیل ها ارائه شود. شما می توانید در قسمت دیگاه و نظراتی که در قیمت پایین آورده شده، سوالات و نظرات خودتان را مطرح کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهند.

Leave a comment