استعلام و خرید

تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک

تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک چیست؟

آنچه که در « تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک چیست؟ » خواهید خواند:

  • ورق آجدار چه نوع ورقی است؟
  • کاربردهای عمومی ورق‌­های آجدار کدامند؟
  • دسته بندی ورق‌­های آجدار چگونه است
  • تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک در چیست؟

ورق‌­های آجدار پرسی و فابریک هر دو مقاطعی ساخته شده بر پایه ورق‌­های فولادی هستند. اما وقتی صحبت از ویژگی‌های فنی و قابلیت‌ها می‌شود، دو محصول متفاوت عمل می‌کنند. به همین دلیل لازم است تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک را به طور دقیق بدانید! آشنایی با این تفاوت ها به شما کمک خواهد کرد که قیمت ورق آجدار را به درستی استعلام بگیرید.

ورق آجدار چه نوع ورقی است؟

ساختار ورق آجدار بر پایه فولاد است. این نوع ورق در بازار آهن‌­آلات به نام‌های شطرنجی، گل ورق و ورق برجسته نیز معروف هستند. این محصول در جنس‌­ها و شکل‌های متنوع تولید و در بازار عرضه می‌­شود. اصلی‌­ترین وظیفه این محصول ایجاد اصطکاک و ممانعت از لغزش و سرخوردن است. این ورق­‌ها را بیشتر در سطوح شیبدار مورد استفاده قرار می‌­دهند. ورق‌­های آجدار داری استحکام بالا و ظاهر روشن و شفاف هستند.  

کاربردهای عمومی ورق‌­های آجدار کدامند؟

ورق آجدار به طور کلی در موارد زیر کاربرد دارد:

  • احداث پله ها و راهروها
  • ساخت وسایل نقلیه یدک کش
  • طراحی داخلی و خارجی ساختمان
  • ساخت حفاظ
  • ساخت کف کامیون و وانت بار

دسته بندی ورق‌­های آجدار چگونه است؟

ورق‌­های آجدار را می‌­توان بر اساس مشخصه های متفاوت دسته بندی کرد. یکی از انواع تقسیم‌بندی این محصول، به صورت زیر است:

ورق­ آجدار پرسی: ورق‌­های آجدار پرسی یکی از انواع ورق‌­های آجدار است که دارای شکل ظاهر و مشخصه ­های مکانیکی منحصر به فرد است.  

ورق­ آجدار فابریک: دسته دوم ورق­‌های فابریک هستند. این نوع ورق‌­ها در روش تولید و بعضی دیگر از مشخصه‌­ها با ورق‌­های پرسی فرق دارند.  

تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک در چیست؟

انواع مختلف ورق آهنی تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند. این مساله سبب تفاوت در کاربرد و قیمت آنها می شود. برای آشنایی با تفاوت انواع ورق آهن که از آن بی خبرید لازم است مقاله ای در این خصوص را مطالعه کنید. در عین حال ورق­های آجدار پرسی و فابریک از جنبه ­های متفاوت با یکدیگر فرق دارند:

روش تولید انواع ورق آجدار

یکی از تفاوت­‌های ورق‌­های آجدار پرسی و فابریک در روشی است که برای تولید آنها استفاده می‌­شود.   

روش تولید ورق آجدار پرسی

این نوع ورق با روش نورد گرم تولید می‌­شود. در ابتدای امر ورق فولاد مورد نظر را به ضخامت ایده ­آل می‌­رسانند. در مرحله بعد ورق آماده شده را از میان غلتک­‌های مخصوص عبور می­‌دهند. این غلتک‌­ها دارای شکل‌های متنوعی هستند. طرح­‌هایی که بر روی غلتک‌ها حک شده است بر روی ورق نیز حک می‌­شوند. طرح‌­های روی غلتک‌­ها انواع مختلفی مانند، طرح­ شطرنجی، قطره ­ای، لوزی، الماسی و دیگر اشکال دارند. این اشکال در یک، دو و یا پنج ردیف بر روی ورق مورد نظر اعمال می‌­شود. برای تولید این نوع ورق از روش‌های دیگری همچون سنبه زنی و یا دستگاه ­های مخصوص این کار نیز می­توان استفاده کرد.

روش تولید ورق آجدار فابریک

ورق­‌های فابریک با روش دیگری تولید می‌­شوند. در ابتدا با استفاده از کوره ورق‌های فولادی با ضخامت مورد نظر را آماده می‌­کنند. در مرحله بعد اشکالی که می‌­خواهند بر روی ورق اعمال کنند را انتخاب می‌­کنند. سپس اشکال انتخاب شده را بر روی ورق اصلی متصل می‌­کنند. بدین صورت ورق آجدار فابریک تولید می‌­شود. ورق‌­های فابریک از اتصال دو جز تشکیل می‌شود. 

شکل ظاهری انواع ورق­‌های آجدار

برای شناخت ورق‌­های آجدار پرسی از فابریک آسانترین راه توجه به شکل و ظاهر آنها است.

ظاهر ورق­‌های آجدار پرسی

ورق­‌های آجدار پرسی در هر دو سمت خود  (پشت و رو) دارای برجستگی­‌های قابل مشاهده و قابل لمس هستند.

ظاهر ورق‌­های آجدار فابریک

ورق‌­های آجدار فابریک  فقط در یک سطح خود (روی ورق) دارای برآمدگی­‌های مشهود و قابل لمس هستند. پشت ورق‌های فابریک کاملا صاف و بدون برجستگی است.

وزن ورق آجدار

از آنجایی که ورق‌­های فابریک به واسطه اتصال دو جز به یکدیگر ساخته می‌­شوند؛ این نوع مقطع دارای وزن بیشتری نسبت به ورق‌­های پرسی هستند. وزن ورق آجدار با ضرب ضخامت بر حسب میلی‌­متر، طول و عرض ورق بر حسب میلی­‌متر در جرم وزنی (7.86 کیلو گرم) محاسبه می‌­شود.

استحکام: ورق­‌های فابریک نسبت به ورق‌­های پرسی استحکام و مقاومت بیشتری نسبت به عوامل خارجی دارند. ورق‌های پرسی دارای مقاومت کمتری هستند.

ضخامت: ورق‌­های فابریک دارای ضخامت بیشتری نسبت به ورق‌­های پرسی هستند.

تفاوت در کاربرد انواع ورق آجدار

انواع ورق‌­ آجدار به علت داشتن شکل و ظاهر، وزن و استحکام متفاوت کاربردهای متفاوتی نیز دارند.

کاربرد ورق­‌های فابریک

این نوع ورق‌­ها دارای وزن و استحکام بیشتری هستند. بنابراین این محصول در سازه­ هایی مورد استفاده قرار می‌­گیرند که علاوه بر ممانعت از سر خوردن، مقاومت زیادی نسبت به ساییدگی و دیگر عوامل مخرب داشته باشند. از جمله کاربردهای این محصول می‌توان به ساخت سطوح شیبدار، پل عابر پیاده و لبه سکوی مترو اشاره کرد.

کاربرد ورق‌­های پرسی

ورق‌­های پرسی به علت سبکتر بودن  و داشتن استحکام کمتر  بیشتر در سازه­ های تزئینی مورد استفاده قرار می‌­گیرند. از این محصول برای نمای سازه که بسیار کمتر در معرض اصطکاک قرار می‌­گیرد، استفاده می‌­شود. طراحی داخلی و خارجی ساختمان و نمای تجهیزات از جمله این کاربردها است. 

قیمت انواع ورق آجدار

یکی دیگر از تفاوت‌های دو نوع ورق پرسی و فابریک، قیمت آنها است. این دو نوع محصول فولادی قیمت‌های متفاوتی دارند. وزن ورق یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت محصولات فلزی است. ورق‌­های فابریک دارای وزن بیشتری نسبت به ورق‌های  پرسی هستند . قیمت ورق‌­های فابریک بیشتر از ورق‌­های پرسی است. دراین مورد باید  کیفیت ورق ها نیز مدنظر قرار بگیرد. قیمت این محصول همانند قیمت ورق سیاه میتواند تحت تاثیر عوامل مختلفی باشد.

Leave a comment