استعلام و خرید

محاسبه وزن میلگرد

3 روش راحت برای محاسبه وزن میلگرد

آنچه در « 3 روش راحت برای محاسبه وزن میلگرد » خواهید خواند:

 • اهمیت استفاده از روش های محاسبه وزن میلگرد
 • 3 روش محاسبه وزن میلگرد
 • فاکتورهای مؤثر در محاسبه وزن میلگرد
 • استفاده از فرمول‌های محاسبه وزن میلگرد
 • استفاده از جدول اشتال 
 • استفاده از جدول وزن میلگرد نیک فولاد

۳ روش‌ فوق‌العاده راحت برای محاسبه وزن میلگرد در این نوشته به شما پیشنهاد می‌شود که مطمناً بارها و بارها از آن استفاده خواهید کرد. این ۳ روش به‌خصوص برای مهندسان سازه، مجریان پروژه‌های ساختمانی و حتی افرادی که در زمینه خرید و فروش میلگرد فعالیت می‌کنند، بسیار مفید است. از میلگرد در موارد بسیاری از جمله ساختن مش میلگرد استفاده می شود. به همین دلیل نیاز است تا با محاسبه وزن میلگرد آشنا شوید.

آشنایی با محسابه وزن میلگرد به خریداران کمک میکند تا میلگرد اصل را بتوانند خریداری نمایند.

اهمیت استفاده از روش های محاسبه وزن میلگرد

وزن میلگرد و دیگر مصالحی که در احداث یک ساختمان به‌کار گرفته می‌شود، نقش مهمی در ایمنی سازه نهایی دارد. این فاکتور چه در بحث مقاوم‌سازی و استحکام سازه و چه به‌لحاظ ایمنی ساختمان در برابر زلزله و آسیب‌هایی از این دست اهمیت بسیاری دارد. بنابراین محاسبه وزن میلگرد به صورت دقیق که قرار است در اجرای یک سازه به‌کار برود بر هر مهندس عمران و ساختمان‌سازی واجب است.

به‌علاوه اگر قصد خرید این مقطع را دارید، باید بدانید که وزن یکی از فاکتورهای تعیین‌کننده قیمت میلگرد است. یعنی جدای از ویژگی‌های دیگری که در قیمت نهایی این محصول نقش دارند، فروشنده وزن میلگرد را به کیلوگرم اعلام کرده و با ضرب آن در قیمت هر کیلوگرم، قیمت نهایی مقطع را تعیین می‌کند.

اما آیا می‌دانید از چه روش‌هایی می‌توان وزن دقیق میلگرد را محاسبه کرد؟

۳ روش محاسبه وزن میلگرد

۳ روش زیر بسیار ساده و کاربردی است که بدون کوچکترین دانشی در زمینه عمران یا محاسبات می‌توان از آن استفاده کرد:

 1. استفاده از فرمول‌های محاسبه وزن میلگرد

در این روش شما با استفاده از قرار دادن مقادیری که در درست دارید در فرمول‌های مختلف می‌توانید وزن دقیق میلگرد را محاسبه کنید. فرمول‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که در ادامه به رایج‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

 • فرمول محاسبه وزن میلگرد براساس نمونه: در این روش شما باید یک نمونه از مقطع را از فروشنده دریافت کرده و وزن آن را اندازه بگیرید. سپس با قرار دادن وزن نمونه در فرمول زیر، وزن میلگرد اصلی به‌دست می‌آید:

طول نمونه / وزن نمونه = وزن هر متر میلگرد به کیلوگرم

 • محاسبه براساس فرمول استاندارد DIN: استاندارد DIN یکی از استانداردهایی است که در تولید و ارزیابی میلگرد به‌کار گرفته می‌شود. شما با قرار دادن مقادیری مانند طول و شعال میلگرد می‌توانید از این فرمول استفاده کنید. در ضمن طول و شعاع در این فرمول براساس میلگرد است:

۱۰۰۰ ÷ ۷.۸ × ۳.۱۴ ×  طول × شعاع میلگرد به توان ۲

 • استفاده از فرمول کارگاهی محاسبه وزن میلگرد: این فرمول در میان مهندسان و به‌طور کلی نیروی کار صنعت ساخت‌وساز کاربرد فراوانی دارد. به همین دلیل از آن با عنوان فرمول کارگاهی یاد می‌شود. در این فرمول W نشانه وزن میلگرد، D نشانه قطر میلگرد و L نشانه طول میلگرد است. 

W = D²L / 162

 162 / نمره میلگرد به توان 2 = وزن هر متر میلگرد به کیلوگرم

 

اگر روش استفاده از این فرمول را بلد نیستید ما برای شما در سایت نیک فولاد شرایطی را فراهم کرده ایم تا با استفاده از آن بتوانید به محاسبه وزن مقاطع فولادی بپردازید.

 1. استفاده از جدول اشتال 

جدول اشتال براساس استاندارد آلمانی DIN طراحی شده‌است. اشتال درواقع یک واژه آلمانی و به معنای استیل است. در این جدول به‌ازای هر سایز میلگرد مساحت سطح مقطع و وزن نیز تعریف شده‌است. اگر شما مساحت میلگرد موردنظر را در دست دارید، جدول را برای پیدا کردن وزن استاندارد این مساحت بررسی کنید. درضمن اگر مساحت موردنظرتان در جدول اشتال میلگرد نبود، کوچکترین مقداری که به آن نزدیک است را درنظر بگیرید. 

جالب است بدانید که جدول اشتال وزنی توسط مهندس اشتایدر بورگر که یک زن آلمانی بود، طراحی شده‌است. این جدول به یکی از کاربردی‌ترین ابزار مهندسان و مجریان پروژه‌های ساختمانی تبدیل شده‌است. در این جدول چند مؤلفه مختلف وجود دارد که هر کدام نشانه یک ویژگی از میلگرد است. 

برای مثال G در این جدول نشانه وزن واحد طول میلگرد با واحد کیلوگرم بر متر، D نشانه قطر میلگرد به میلی‌متر، U  نشانه سطح مقطع میلگرد با واحد سانتی‌متر مربع بر متر و W نشانه گشتاور مقاوم با واحد سانتی‌متر مکعب است. همانطور که مشاهده می‌کنید در این جدول اطلاعات قابل‌توجهی از میلگرد در درسترس شما قرار می‌گیرد.

 1. استفاده از جدول وزن میلگرد نیک فولاد

اگر بنا به هر دلیل به جدول اشتال دسترسی ندارید و یا برای استفاده از فرمول محاسبه وزن، ماشین حساب در اختیارتان نیست با استفاده از جدول وزن میلگرد میتوانید به راحتی این کار را انجام دهید.

 جدول وزن میلگرد در نیک فولاد یک منبع دقیق از اطلاعات است که کار شما را به‌شدت آسان می‌کند. برای استفاده از این جدول کافی است مشخصات میلگرد موردنظر خود را در جدول پیدا کنید. سپس براساس این مشخصات می‌توانید وزن میلگرد را نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دست آورید.

این اعداد و ارقام از طرف کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد و براساس استانداردهای رایج در صنعت تولید میلگرد در جداول وزنی درج می‌شود.

جدول وزن میلگرد

مقایسه جدول وزن میلگرد کارخانجات

فاکتورهای مؤثر در محاسبه وزن میلگرد

وزن این مقطع تحت تأثیر چند فاکتور مختلف است. یکی از این فاکتورها گرید میلگرد است. گرید مشخص می‌کند که مقطع موردنظر دارای چه ترکیبی از آلیاژهای مختلف است. هر کدام از این آلیاژها وزن متفاوتی داشته و باعث بالا رفتن وزن محصول نهایی می‌شود. 

سایز که طول و قطر میلگرد را شامل می‌شود، یکی دیگر از فاکتورهای تعیین‌کننده وزن است. یعنی هرچه قطر و طول میلگرد بیشتر باشد، مسلم است که وزن آن نیز بیشتر است. در نهایت این مساله سبب افزایش قیمت میلگرد می شود.

Leave a comment