استعلام و خرید

کاربرد لوله مانیسمان در صنعت

کاربرد لوله مانیسمان در صنعت

کاربرد لوله مانیسمان در صنعت بسیار گسترده است. درواقع هر جا که برای انتقال سیالات به لوله باکیفیت و ایمن نیاز باشد، این نوع لوله بهترین انتخاب است. این مقطع که با عنوان لوله بدون‌درز نیز شناخته می‌شود قابلیت‌های منحصر به‌فردی داشته که در دیگر انواع لوله وجود ندارد. همین قابلیت‌ها باعث شده‌است که کاربرد این محصول اکثریت قریب به اتفاق صنایع موجود را پوشش دهد. اما آیا می‌دانید که کدام قابلیت‌های این مقطع در صنعت کاربرد دارد؟

دلیل اهمیت لوله بدون درز در صنعت

در مقالات پیشین درباره اینکه لوله مانیسمان چیست صحبت کردیم. گفتیم که این نوع مقطع ترکیب آلیاژ و مراحل ساخت متفاوتی دارد. درواقع نهایت دقت در ساخت این محصول به‌کار گرفته شده تا نتیجه نهایی بتواند نیاز صنایع مختلف را پوشش بدهد. اجرای پروژه‌های صنعتی به‌دلیل وجود قابلیت‌های زیر به لوله بدون‌درز وابسته است:

 •       مقاومت فشاری بالا
 •       تحمل حرارت‌ و دماهای زیاد
 •       ساختار بدون درز و جای جوش و عدم احتمال نشتی
 •       استحکام و دوام زیاد در شرایط محیطی مختلف
 •       قابلیت ضدخوردگی قابل‌توجه در مقابل رطوبت و مواد شیمیایی

کاربرد لوله مانیسمان در صنعت

کاربرد این مقطع در صنایع مختلف در چند بخش زیر دسته‌بندی می‌شود:

 • لوله بدون درز در صنعت نفت و گاز

 صنعت نفت و گاز جزء صنایع با حساسیت بالا دسته‌بندی می‌شود. سیالاتی که در پالایشگاه‌های نفت و گاز منتقل می‌شوند، اشتعال‌زا هستند. بنابراین کوچکترین نقصی در تجهیزات انتقال این سیالات با خطر انفجارهای بزرگ همراه است. درست به همین دلیل در صنعت نفت و گاز از لوله مانیسمان  A53, A333, A106 و  API5I  استفاده می‌شوند. این لوله‌ها بدون کوچکترین درزی ساخته شده و درنتیجه احتمال نشتی در آنها نزدیک به صفر است. لوله مانیسمان در بخش‌های مختلف پالایشگاه‌های نفت و گاز مانند خطوط استخراج و انتقال نفت و گاز،  لوله‌­های نفتی  (OTC) ، کاربرد دارد.

لوله‌­های مورد استفاده برای پالایش نفت و گاز، لوله‌­های حفاری تیوبینگ و کیسینگ، لوله­‌های انتقال مایعات و گازها، و مشتقات آن و لوله‌­های به‌کار رفته در بخش‌های تأسیساتی از این جنس هستند. برای دریافت قیمت لوله مانیسمان جداول قیمتی موجود در نیک فولاد را ببینید.

 • کاربرد لوله بدون‌درز در صنعت برق

 در صنعت برق نیز سلامت، کیفیت و استحکام تجهیزات اهمیت زیادی دارد. کابل‌های فشار قوی که در این صنعت به‌کار می‌روند باید از گزند هر عامل بیرونی و مخرب در امان باشند. اینجاست که لوله بدون‌درز به کار می‌آید. این لوله‌ها در بخش‌های مختلف نیروگاه‌های برق مانند عایق کردن کابل‌های فشار قوی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 • کاربرد لوله مانیسمان در صنعت کشاورزی

صنایع کشاورزی دارای شبکه لوله‌کشی آب برای آبرسانی به زمین‌های کشاورزی است. همانطور که می‌دانید کشور ما و البته جهان با خطر کم‌آبی شدید مواجه است. بنابراین استفاده از لوله‌های باکیفیت که کوچکترین نشتی نداشته و از استحکام بالایی در برابر رطوبت و خطر خوردگی برخوردار باشند، حیاتی است. در نتیجه این حساسیت، لوله بی‌درز همان محصولی است که انتقال آب را در صنعت کشاورزی به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد.

البته این لوله‌ها در بخش‌های دیگر صنعت کشاورزی مانند انتقال کودهای شیمیایی مایع و سم‌پاشی مزارع نیز کاربرد گسترده دارد. دلیل استفاده از این لوله‌ها دراین بخش، مقاومت بالای آن درمقابل مواد شیمایی است.

 • کاربرد لوله مانیسمان در پتروشیمی

کاربرد این نوع لوله در صنعت پتروشیمی بسیار گسترده‌است. ابزار دقیق‌ و ابزار نمایشگر مانند ابزار دقیق اندازه‌گیری سطح سیال، فشار سیستم و دمای سیستم؛ کنترل‌کننده‌های سطح مانند لول گیج‌، لول ترنسمیتر و لول سوئیچ؛ شیرهای کنترلی مانند شیر کنترلی فشاری، گیت، بال ولو، چک ولو، ترموستاتیک و پنوماتیک؛ تله‌های بخاری مانند تله‌های ترمودینامیکی، تله‌های فری فلوت، تله‌های ترموستاتیکی و فلوتری؛ بخشی از این کاربرد است.  

 • کاربرد لوله بدون‌درز در صنایع دریایی

کاربرد این مقطع در صنایع دریایی بسیار گسترده است. برای مثال سیستم لوله‌کشی دیگ‌های بخار کشتی و قسمت­‌هایی از کشتی که در معرض دما و فشار بالا قرار دارند، را از این کشتی می سازند. به‌علاوه در بخش‌هایی مانند ساخت فانوس‌های دریایی، ساخت زیردریایی‌ها و احداث سکوی بالگردها از این مقطع استفاده می‌شود.  

 • کاربرد لوله بدون جوش در صنعت هیدرولیک

درجه کیفی بالای سطح نهایی لوله، دقت در ابعاد لوله، افزایش چگالی مواد و افزایش استحکام لوله قابلیت‌هایی است که صنعت هیدرولیک را به این محصول وابسته کرده‌است. این محصول در بخش‌های مختلف صنعت هیدرولیک مانند ساخت دستگاه­های اینجکشن، لوله‌­های مکانیکی، بازوهای مکانیکی، سیلندرهای هیدرولیک و لوله‌­های فولادی محوری کاربرد دارد.  

 • کاربرد لوله بی‌درز در صنعت ذخیره و انتقال هیدروژن

هیدروژن از جمله موادی است که پتانسیل بالایی در ایجاد خوردگی دارد. به همین دلیل کیفیت و مقاومت مخازن و لوله‌های نگهداری و ذخیره آن حیاتی است. همچنین تجهیزات به‌کار رفته در این صنعت باید تحمل فشار بالا را داشته‌باشد. لوله بدون جوش یک گزینه مناسب برای به‌کارگیری در این صنعت است.

 • کاربرد لوله بدون درز در صنعت تولید دیگ بخار

در صنعت تولید دیگ بخار، مبدل‌های حرارتی و سوپرهیترها نیز از این نوع لوله استفاده می‌شود.

لوله بدون‌جوش به‌کار رفته در این صنعت دارای استاندارد  ASTM است.

 • کاربرد لوله بی‌درز در صنعت ساخت اسلحه

صنایع نظامی نیز حساسیت بالایی داشته و کیفیت و استحکام تجهیزات به‌کار رفته در آن بسیار مهم است. بنابراین از لوله تفنگ و تانک گرفته تا تجهیزات کارخانه‌های اسلحه‌سازی را از این نوع لوله می سازند.

کلام آخر…

نکات ریز و بسیار کاربردی هنگام انتخاب مناسبترین لوله بدون درز وجود دارد. اگر قصد خرید لوله مانیسمان را دارید، لازم است مقاله راهنمای خرید لوله مانیسمان را مطالعه کنید.

Leave a comment